Web Sitesi İçin İllüstrasyon Neden Gereklidir?

31 Ocak 2018
Gelişen ve büyüyen internet ortamında bir web sitesinin kendisini sürekli güncel tutması, yeniliklere ayak uydurması, kullanıcı deneyimini geliştirmesi gerekmektedir. Bunu yapamayan siteler kullanıcıların gözünde eski ve beğenilmez konuma düşüyorlar. Çünkü kullanıcılar yeni, göze hoş gelen, güncel, modern siteleri daha çok tercih etmektedirler.

Durağanlığı Kırmak

Eski tip web siteleri soğuk denebilecek özelliklerle, işlevleri yerine getiren ancak bir canlılık, ruh taşımayan mekanik bir görünüm sergilerler. Yeni, yenilikçi ve modern sitelerse bu iticiliği kırmaya çalışarak kullanıcı ile daha yakından etkileşime geçmeye, onun gözüne daha sıcak görünmeye çalışır.
Çekici Kılan Detaylar
Bir web sitesinde bulunurken, tıpkı reklamlarda olduğu gibi ürünü çekici kılan, onu sempatik gösteren bazı detaylar vardır. Bu detayları sağlamanın önemli araçlarından biri de illüstrasyonlardır. Düz bir şekilde yer alacak butonlar, görseller işlerini yerine getireceklerdir ama ürünlerin değerini arttıramayacaklardır. Bu çekiciliği sağlayarak sitedeki ürün ve hizmetleri kullanıcılara daha sıcak bir şekilde sunacak olan illüstre edilmiş, yaratıcı ve dikkat çekici tasarımlardır.

Kolay ve Hızlı

Kullanıcı deneyiminin birinci dereceden öneme sahip olduğu web siteleri başarı kazanma şansı açısından çok daha ön plandadır. İllüstrasyon çalışmalarıyla kullanıcılarını kolay bir şekilde yönlendiren siteler hem kullanıcılara zaman kazandırmakta hem de aynı kullanıcıların sitelerine tekrar gelebilme ihtimalini arttırmaktadır.

Göz ve Beyin

Okunan şeylerden çok görülen şeylerin daha akılda kalıcı olduğu ve daha rahat hatırlandığı gözlemlenmiştir. Bu durum web siteleri için de geçerlidir. Sadeliğin ve kullanışlılığın ön plana çıktığı günümüz tasarım dünyasında yazılardan ziyade görseller ile donatılmış yani illüstre edilmiş İzmir web site tasarımları kullanıcıların gözlerine hitap ederek daha verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Kullanıcı Eğilimleri

Tasarlanan web sitelerinin bulundukları sektör ve o sektördeki hedef kitleleri de illüstrasyondan ne kadar yararlanılması gerektiğini etkilemektedir. Bir web sitesi yaratılırken o web sitesini, ziyaretçileri ve hedef kitlesi ile bir arada düşünerek yaratmak gerekir. Kullanıcı eğilimlerinin araştırıldığı, göz önüne alındığı illüstrasyon çalışmalarıyla web sitesinin çekiciliği arttırılabilmektedir.
X

İletişim Formu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.