UX Tasarım Nedir?

31 Ocak 2018
İnternetin insan hayatının birçok noktasında yer ettiği günümüz dünyasında sık sık birçok web sitesiyle karşılaşıyoruz. Bu web sitelerinin kimine yanlışlıkla giriş yapıyoruz kimineyse her gün... Yüzlerce internet sitesini deneyimlemiş olan kullanıcılar kendi güzellik ve beğeni algısını oluşturup, bir web sitesine ilk kez girdiğinde yaşadığı deneyime göre o web sitesini ya hemen terk ediyor ya da beğenip sitede geziniyor. Bu iki farklı deneyimin iyi olanını sağlayabilmek için İzmir web site tasarımı yapılırken UX tasarımdan yararlanmak gerekir.

UX'in Açılımı Nedir?

Aynı web gibi ya da internet gibi dilimize yabancı bir dilden gelmiş olan UX ifadesi bir kısaltmadır. İngilizce user experience anlamına gelen sözün kısaltmasıdır. Dilimizde kullanıcı deneyimi olarak kullanılmaktadır.
UX Ne İşe Yarar?
UX tasarımı bir web sitesinin olmazsa olmaz özelliklerindendir. Eğer iyi bir ux tasarımına sahip bir web siteniz yoksa ziyaretçilerinizden alacağınız olumlu geri dönüş oranı çok düşük kalacaktır. Bir e-ticaretin sitesini örnek olarak alırsak; kullanıcıların sitede geçireceği ilk saniyeler son derece önemlidir. Satış başarısını doğrudan etkileyen bu durum, eğer kullanıcılara istediklerini vermeyen, aranılan şeyi ilk anda bulmayı sağlamayan bir web sitesine girilmişse hemen çıkma davranışına neden olması muhtemeldir. Ancak, kullanıcı dostu olarak tasarlanmış bir web sitesi ile karşılaşılırsa, aranılan özelliklere kolayca ulaşabilme imkanına sahip olunursa sitede geçirilen vakit artacaktır. Bu da satın alma davranışını tetikleyecektir.

Kullanıcı Deneyimini Geliştiren Özellikler

Bir web sitesinde bulunulan süre boyunca kullanıcı deneyimini geliştirmek adına yapılmış tasarımlar kullanıcı memnuniyetini arttıracaktır. Ürünler hakkında yorum yapabilmek, yapılmış yorumları görebilmek, fotoğrafları yakından inceleyebilmek, ürün kategorilerini pratik bir şekilde göz önüne getirebilmek, renk seçeneklerine kolayca ulaşabilmek gibi özellikler hep kullanıcı deneyimi tasarımının kapsamında yer almaktadır. Site içerisindeki sekmelerin yerleşimi, hangi özelliğin nerede yer alacağı gibi konular kullanıcı deneyimi tasarımı esnasında siteye girecek olan ziyaretçileri iyi bir şekilde analiz etmek sonucunda gerçekleştirilebilecektir. Site yayına alındıktan sonra da test ve analizlere devam edilerek kullanıcı deneyimini geliştirmek adına çalışmalar yapılabilir.
X

İletişim Formu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.