UI Tasarım Nedir?

06 Şubat 2018
İnternetin hayatımızda önemli bir yer kazanmaya başladığı 20. yüzyıl sonlarından itibaren son derece hızlı bir şekilde dijital dünyada gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeler sonucunda internet sektörü birçok alt kola bölündü ve her alan için ayrı bir uzmanlık gerekir oldu. Uzmanlıkların artmasıyla beraber daha iyi, daha kullanışlı, daha etkili web siteleri karşımıza çıkmaya başladı.

Açılımı Nedir?

UI tasarımı anlatmaya başlamadan önce bu kısaltmanın açılımının ne olduğundan bahsetmek gerekir. İngilizce bir kısaltma olan UI ifadesi dilimize kullanıcı arayüzü olarak çevrilmektedir.
İşlevi Nedir?
İnternet sitelerinin gelişmeye başlamasıyla beraber bu sitelerde yer alan özellikler de arttı. Bunun sonucunda sitenin birçok noktasında birçok sekme, birçok buton kendisine yer buldu. Sitenin kullanışlılığını arttıran ve kullanıcının gerçekleştirmek istediği işlemi kolaylaştıran bu butonları sistemli ve anlaşılır bir şekilde site tasarımına yerleştirebilmek UI'nın başlıca amacıdır.

Bir Örnek

Konuyu daha iyi açıklayabilmek için internet dünyasından çıkıp gündelik eşyalar üzerinden bir örnek vermek istiyoruz. Bir televizyon kumandasının tasarımı arayüz tasarımı yani UI için güzel bir örnektir. Silme işlemleri için kullanılan kırmızı tuşlar ya da onaylama işlemleri için kullanılan büyük yuvarlak tuşlar kullanıcıların kumandayı daha kolay bir şekilde kullanabilmesini sağlar. En sık kullanılan tuşların orta kısımlara yerleştirilmesi, en üst köşelere açma kapama özellikleri taşıyan tuşların bir arada yerleştirilmesi hep bu anlayışın yansıması olarak görülmektedir. Kanal numaralarını sıra sıra kolayca geçebilmek için hazırlanan liste kullanıcıların kumandayı oldukça efektif bir şekilde değerlendirebilmesini, zorlanmamasını sağlar. Bir web sitesi için de UI tasarım açısından yapılması gereken budur.

Profesyonel Çalışma

Kullanıcılar için alışılagelmiş olan özelliklerin uygun bir şekilde siteye yerleştirilmesi, kullanıcıların sitede yapacakları işlemleri düşünerek tasarlanan yerleşimler UI tasarımın etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır. Butonlarda kullanılan renkler,  özellikler arasındaki boşluklar, gözün kolayca bulabileceği ve algılayabileceği bir tasarım, ustalık ve deneyim gerektiren bir çalışma olacağı için bir web sitesinin UI tasarımı gerçekleştirilirken İzmir web ajansı olan e-Grafi gibi profesyonel ajanslardan hizmet alınması ortaya çıkacak sonucun kalitesini belirleyecektir.
X

İletişim Formu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.