Nasıl Marka Yaratılır?

06 Şubat 2018
Firmaların sektörlerinde var olabilmesinin en önemli koşullarından biri güçlü bir markaya sahip olmaktır. Akılda kalıcı olmuş olan ve belli bir algı yaratmayı başarmış olan markalar uzun yıllar boyunca ayaklarını yere sağlam bir şekilde basabilirler. Peki nasıl marka yaratılır?

Bir Bebek Gibi!

Nasıl ki bir bebeği annesi ve babası tüm ihtiyaçlarını karşılayarak yetiştirir, ona bir kimlik ve karakter kazandırır; bir marka için de bunların aynısı geçerlidir. İzmir marka yönetimi çalışmalarıyla markanız geliştikçe, alanına yaydığı etki de büyür ve kalıcılık kazanır.
Marka Algısı
Bir markayı canlı tutan ana öğelerden biri de marka algısıdır. Markanızın insanların zihninde bir ya da iki kelimeyle çağrışabilmesi gerekir. Örneğin; Volvo ve Sağlamlık ya da Mercedes ve Prestij gibi. Akılda kalıcı ve etkileyici bir markaya sahip olmak için marka stratejinizi kendinize hedef seçtiğiniz algıların üzerine oturtarak bu yönde verimli bir şekilde çalışmanız gerekir.

Ayrılmaz İkili

Bir insanı gördüğümüzde gözümüze ilk çarpan şey o kişinin dış görünümüyken bir markayı ilk kez gördüğümüzde de o markayla ilgili olarak gözümüze ilk çarpan şey markanın logosu ve sloganıdır. Etkileyici, akılda kalıcı ve anlamlı bir İzmir logo tasarımı ile kulağa hoş gelen vurucu bir slogan güçlü bir markanın olmazsa olmazlarıdır. Markanın kendisine seçtiği renklerin kendi arasındaki uyumuna ek olarak yer alınan sektöre ve baz alınan hedef kitlenin özelliklerine de uygun olması gerekiyor.

Marka Hikayesi

Eğer markanızın yarattığı önemli bir algı varsa ve markanıza özel bir hikaye kurulmuşsa önünüze kimse geçemez! Marka yaratırken çeşitli referansları baz alarak tıpkı bir edebi eser ya da bir sinema filmi ortaya çıkarır gibi sağlam bir geçmişi, güçlü bir kimliği olan bir marka hikayesi kurulursa sektörünüzde emin adımlarla ilerleyeceğiniz su götürmez bir gerçektir.

Kurumsal Kimlik

Markanızın sektörü ve güçlü yanları baz alınarak, pazar analizi sonucunda İzmir kurumsal kimlik çalışmaları gerçekleştirilip size özel bir kimlik kazandırılarak fark yaratmanız sağlanabilir. Bu sayede firmanızı özel bir yere konumlandırarak güçlü bir markaya sahip olabilirsiniz.
X

İletişim Formu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.