Illustrator Programının Önemi

31 Ocak 2018
Adobe markasının bir ürünü olan Illustrator programı vektörel tabanlı olarak çalışan bir tasarım programıdır. Programın en önemli özelliği vektörel olmasıdır. Bu sayede, çalıştığınız görselin boyutunu ne kadar büyütürseniz büyütün görüntüde bir bozulma ya da görüntü kalitesi kaybı yaşanmaz.

Yeni Baştan Yaratmak

Eldeki bir vektörel görseli çalışmanın gereklerine göre Illustrator yardımıyla yeni baştan yaratmaya imkan tanımaktadır. Vektör üzerinde yer alacak yazıların tipografisi ile oynayabilme olanağı sunması sayesinde yazı tipinin çalışmanın gereklerine göre yeniden düzenlenebilmesi mümkündür.
Pratik ve Kullanışlı
Bir dijital ajans için son derece yararlı bir program olan Illustrator ile web sitelerinin arayüzleri tasarlanabilir. Bunun dışında afiş, kartvizit, logo, duvar kağıtları, karikatür çalışmaları ve broşür gibi öğeler de Illustrator yardımıyla hazırlanabilir. Kartvizit gibi küçük boyutlu bir üründe ve reklam panolarında yer alacak büyük boylu afişlerde bu programın sağladığı avantajlardan yararlanılarak görsel kalitesinde herhangi bir bozulma yaşanmadan küçük boyutlarda ya da büyük boyutlarda çalışılabilmektedir. Tasarımcılara sağladığı önemli avantajlardan bir diğeri de hem Windows ile hem de MacOS işletim sistemi ile çalışabilmesidir.

Değişime Ayak Uyduruyor

Adobe Illustrator'ın en önemli özelliğinden yukarıda bahsetmiştik. Ancak bunu biraz daha açmakta fayda görüyoruz. İzmir dijital ajanslar arasında bulunan e-Grafi ve alanında önemli yerlere sahip başka kurumsal firmalar tasarımlarını bu programla gerçekleştirmeyi amaçlarlar. Çünkü, ileride yaşanabilecek herhangi bir değişiklik getiren durum karşısında hazırlıklı olmaya imkan tanımaktadır. Kurumsal kimlik, logo gibi önemli grafik eserlerinin bozulmadan ve hızlı bir şekilde biçimlendirilebilmesi ajanslara zaman kazandırmaktadır. Photoshop programı da bu işlemler için kullanılabilir olsa da yeniden boyutlandırma konusunda kalite problemlerine yol açabilmektedir.

Reklamcılığın Hızını Arttırdı

Bir reklam ajansının hazırlayacağı görsel çalışmalarda önemli yer tutan Illustrator programı illüstre edilerek yayına hazırlanan ürünlerin daha çabuk ve daha profesyonel bir şekilde yaratılmasını sağlıyor. Kayıt etme ve saklama özellikleri ile güçlü bir arşiv oluşturarak gerekli zamanlarda bunları düzenlemeye ve yeniden kullanmaya olanak tanıyor.
X

İletişim Formu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.