İllüstrasyon Nedir?

06 Şubat 2018
İllüstre etmek, illüstratör gibi terimleri dilimize sokan illüstrasyon, belli bir amaç doğrultusunda gerçekleştirilen çizimleri ifade eder. Bu çizimler daha çok ticari alanlarda, pazarlama, reklamcılık, tanıtım faaliyetlerinde ve afiş, ambalaj gibi tasarım çalışmalarında kullanılır. Resim sanatıyla yakından ilgili olan ve grafik sanatlarının bir kolu olan illüstrasyon TDK tarafından resimleme ifadesiyle dilimize kazandırılmıştır.

Web Tasarım Tasarım Kılan Detaylardan

Web sitesi tasarlamayı gerçek anlamıyla tasarıma dönüştüren püf noktalarından biri de illüstrasyondur. Kullanıcıların web sitesine yaptıkları ziyareti estteik bir güzellikle uzun ve daim kılan illüstrasyon çalışmaları ile işin matematiksel yanından sanatsal yanına doğru bir yaklaşım sergilenmektedir. Site yeni gelen ziyaretçiler için sitenin arka planındaki kodlardan ziyade görünürde olan özellikler daha çok önem taşımaktadır. İlgi çekici, yaratıcı ve insanda bakma isteği uyandıran illüstrasyonlarla donatılmış bir site kullanıcıları rahat, güvende hissettirmektedir. Bu illüstrasyonlar aracılığıyla aranılan özellikleri bulmak kolaylaşmaktadır.
Markanın Karakterini Yansıtıyor
Web sitesi tasarlanan markanın özelliklerini, ürünlerinin etkisini ve yararlarını İzmir grafik tasarım ajanslarının hazırladığı çalışmalarla etkili bir şekilde anlatmak mümkündür. Standart ve sıradan bir web sitesine sahip olmaktansa illüstre edilmiş görsellerle yazılı olarak değil de daha yaratıcı bir şekilde yani çizimlerle markayı anlatmak web sitesini ziyaret eden kullanıcıları daha çok etkilemektedir. Her kullanıcı sitede yer alan içerikleri okumamaktadır ancak sitede yer alan yaratıcı ve ilgi çekici bir illüstrasyonu görmezden gelecek kullanıcı sayısı son derece azdır.

Siteye Canlılık Katıyor

Grafik tasarım sanatçılarınca hazırlanan illüstrasyon çalışmalarıyla web site tasarımına yeni bir boyut kazandırarak siteyi daha canlı kılmak mümkündür. Kullanıcılarla samimi ilişkiler kurmayı sağlayan sıcak illüstrasyonlar ziyaretçi deneyimini geliştirdiği gibi ziyaretçilerin siteyle duygusal bir yakınlık kurmasına da olanak tanıyabilmektedir. Sadece sokaktan geçerken görülen bir köpeğin diğer köpeklerden farklı olan bir özelliği, örneğin benekleri, insan zihninde akılda kalıcılık sağlayabilir. Bu ayırt edici durum sayesinde o köpeğe karşı nasıl ki daha sıcak bir yaklaşım sergilenebiliyorsa çekici illüstrasyonlarla tasarlanmış bir web sitesi için de bu durum aynı şekilde geçerlidir.
X

İletişim Formu

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.